MSZ ISO/IEC 27001:2006 Információbiztonsági irányítási rendszer
A Magyar Szabványügyi Testület 2006. májusában Informatika, Biztonságtechnika, Az információbiztonság irányítási rendszerei címmel adta ki az MSZ ISO/IEC 27001:2006 magyar nemzeti szabványt, amely teljesen megegyezik a Nemzetközi Szabványosítási Szervezet /ISO/ a világ legismertebb és „de facto” ipari szabványnak tekintett ISO/IEC 27001:2005 azonosító számú biztonsági szabványával. A szabvány rögzíti az információ bizalmasságának, teljességének és hozzáférhetőségének kívánt ellenőrzési módszereit, alapelveit.
Jellemzői
- Technológia-független menedzsment rendszerek
- Követelményekre épülnek, ezek:
- dokumentumok és feljegyzés kezelése
- felelősségek
- folyamat kiértékelés
- megújítás
- audit
- vezetőségi átvizsgálás)
- Irányítási és szakmai folyamatokba (folyamatleírásba, kapcsolódó utasításokba) beépíthetők a biztonsági követelmények, szabályozások
- A tanúsítás 3 évre szól, rendszeres éves felügyeleti látogatásokkal, mely leteltével az érvényességét meg kell újítani.
A szabvány szabályozási céljai és intézkedései
- Biztonsági szabályzat Egy olyan szabályzat kialakítása szükséges, amely segítségével körvonalazhatók a szervezet biztonsági elvárásai, a biztonságos működéshez megadja a szükséges iránymutatást és kifejezi a menedzsment IT biztonsági elkötelezettségét. A későbbiekben szabályzat kiindulási alapként használható a folyó vizsgálatok és értékelések során.
- Az információbiztonság szervezete A szervezeten belül egy olyan menedzsment struktúra kialakítása szükséges, amelyben egyértelműen meghatározható, hogy melyik csoport a biztonság mely területeiért felelős. A szervezet információ-feldolgozó eszközeit csak ellenőrizhető módon, a felelősségek rögzítésével lehet harmadik fél számára hozzáférhetővé tenni.
- Vagyontárgyak kezelése Leltárt kell készíteni a szervezet információs javairól, és az információ érzékenységi foka és kritikussága figyelembevételével osztályokba kell ezeket sorolni. Az osztályba sorolás segítségével biztosítható, hogy az egyes elemeket a megfelelő védelemmel lássák el.
- Az emberi erőforrások biztonsága Rögzíteni kell a dolgozók felelősségi szintjét a biztonságos működés és a bizalmas információkkal kapcsolatban. Minden dolgozónak a saját felelőségi szintjének megfelelő oktatást kell biztosítani az alkalmazott biztonsági eljárásokról és az információ-feldolgozó eszközök helyes használatáról, hogy a lehetséges biztonsági kockázatokat minimalizálni lehessen. Szükséges továbbá egy rendszer felállítása az incidensek bejelentésére is.
- Fizikai védelem és a környezet védelme Meg kell védeni az üzleti helyszíneket, berendezéseket és információt a jogosulatlan hozzáféréstől, sérüléstől, valamint az illetéktelen beavatkozástól. Az eszközök fizikai védelmén felül veszteséget és károsodást minimalizáló óvintézkedéseket is kell hozni.
- A kommunikáció és az üzemeltetés irányítása A fejezet tartalma:
- Az üzemviteli eljárások és felelősségek rögzítése, melyeknek segítségével biztosítható az információ feldolgozó berendezések helyes és biztonságos működése
- Az üzemeltetési környezet gondos megtervezése és előkészítése, melynek segítségével szavatolható a szükséges rendszer- és erőforrás-kapacitás rendelkezésre állása
- Észlelő és megelőző intézkedések bevezetése a rosszindulatú szoftverek elleni védelem érdekében
- Rutineljárások bevezetése az egyeztetett mentési stratégia végrehajtására, az adatok biztonsági másolatának elkészítésére, az adatok időben történő visszaállítására, valamint a berendezés-környezet eseményeinek és meghibásodásainak naplózására
- Megfelelő szintű hálózatmenedzselés bevezetése a hálózaton áthaladó információ, valamint az adatforgalmat lebonyolító infrastruktúra védelmére, a jogosulatlan hozzáférések kiküszöbölésére
- Üzemeltetési eljárások kialakítása, melyek alkalmazásával a dokumentumok, adathordozók megvédhetők sérüléstől és a jogosulatlan hozzáféréstől
- A szervezetek közötti információcsere biztosítása oly módon, hogy az ellenőrizhető és a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő legyen
- Hozzáférés-ellenőrzés Biztosítani kell a hálózatokhoz és az alkalmazások erőforrásaihoz való hozzáférés felügyeletét és ellenőrzését a belülről jövő illetéktelen felhasználás vagy a külső támadások elleni védelem érdekében.
- Információs rendszerek beszerzése, fejlesztése és karbantartása Előírásokkal, biztonsági intézkedésekkel, illetve ellenőrzésekkel gondoskodni kell arról, hogy az új alkalmazások illetve üzemben lévő alkalmazások új verziója is tartalmazza az előírt biztonsági szinteket. A biztonsági szinteket úgy kell megállapítani, hogy azok tükrözzék az érintett informatikai vagyon üzleti értékét, és azt a lehetséges üzleti kárt, amelyet egy biztonsági hiba, vagy a biztonság hiánya eredményezhet.
- Információbiztonsági incidensek kezelése Biztosítani kell, hogy az információbiztonsági események kommunikálása olyan módon történjen, ami időben lehetővé teszi a szükséges helyesbítő intézkedések megtételét.
- Működés folytonosságának az irányítása Az üzletmenet folytonosságát menedzselő folyamatot kell megvalósítani annak érdekében, hogy megelőző és helyreállító óvintézkedések alkalmazásával elfogadható szintre lehessen csökkenteni a katasztrófák hatására előálló káresemények hatásait.
- Követelményeknek való megfelelés Rendszeres időközönként felül kell vizsgálni az informatikai rendszerek biztonsági követelményeit, és az ezeknek való megfelelést. A rendszert átvilágító auditáláskor gondoskodni kell a maximális eredmény mellett az auditálási folyamat által okozott zavarok minimalizálásáról.